Basketball Assignments
Basketball

 

2017-2018 Basketball Sub-State Assignments

All schools participating in the girls and boys series will be divided into (8) classes/divisions.

The KSHSAA sponsors 64 Sub-State basketball tournaments which will be conducted February 26-March 3, 2018. There will be 8 sub-state tournaments per classification/division with winners advancing to the state tournament March 7-10, 2018.

Class 4A has been divided into two divisions. Information on groupings for these schools can be found HERE.

Class 1A has been divided into two divisions. Information on groupings for these schools can be found HERE.

Class 1A sub-state seeding will be on Wednesday, February 21. All games will be played at the primary host site. Quarterfinal boys games will be on Monday and girls on Tuesday at the primary host site. Groupings of five schools will play both boys and girls quarterfinal games on the same night. In that case 1A-DII will play on Monday and Class 1A-DI will play on Tuesday.

Class 2A, 3A sub-state seeding will be on Wednesday, February 21. Quarterfinal games will be played at the higher seed on Monday, February 26 (Girls class 2A, Boys class 3A). Tuesday, February 27 (Boys class 2A, Girls class 3A) will play at the higher seed. Semi-finals and finals will be played at the primary site. Thursday – Girls 2A & Boys 3A. Friday – Boys 2A & Girls 3A. Saturday will be girls and boys finals.

Class 4A sub-state seeding will be on Saturday, February 24. Girls games will be on Thursday and Boys on Friday at the primary host site. Saturday will be girls and boys finals.

Class 5A & 6A sub-state seeding will be on Saturday, February 24. Schools will be grouped into two groups of 16 schools. The seeding manager will be responsible for seeding teams into four sub-states of four teams each for boys and girls. All games will be played at the higher seeded team. First round games will be played at the higher seeded team on Tuesday, February 27 (Girls 6A, Boys 5A) and Wednesday, February 28 (Boys 6A, Girls 5A). Finals will be played at the higher seeded team: Friday – Girls 6A, Boys 5A; Saturday Boys 6A, Girls 5A.

STATE TOURNAMENT SITES
Class 6A –Wichita State University-Koch Arena, Aaron Meier, Manager
Class 5A –Topeka-Kansas Expocentre, Misty Rogers, Manager
Class 4A DI –Salina-Tony's Pizza Events Center, Derrick Young, Manager
Class 4A DII –Emporia-White Auditorium, Tom McEvoy, Manager
Class 3A –HCC-Hutchinson Sports Arena, Steven Kappenman, Manager
Class 2A –KSU-Bramlage Coliseum, Karen Hibbard, Manager
Class 1A DI –FHSU-Gross Memorial Coliseum, Brad Haynes, Manager
Class 1A DII –Dodge City-United Wireless Arena, Paul Lewis, Manager

2018 Sub-State Assignments
(*Indicates Boys Team Only, **Indicates Girls Team)
Following are the sites, managers and assignments for girls and boys sub-state basketball tournaments. The Kansas State High School Activities Association and its member schools sponsor these tournaments for the girls and boys in the state of Kansas.


CLASS 6A SUB-STATES
(February 27 - March 3)

Seeding Manager, Cindy Roach, Overland Park-Blue Valley West HS [Boys] [Girls]
Gardner-Edgerton HS, Kansas City-JC Harmon HS, Lawrence HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission South HS, Shawnee Mission West HS

Seeding Manager, J. Means, Wichita-USD #259 [Boys] [Girls]
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Haysville-Campus, Hutchinson HS, Junction City HS, Lawrence-Free State HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-East HS, Wichita-North HS, Wichita-Northwest HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS

CLASS 5A SUB-STATES
(February 27 - March 3)

Seeding Manager, Gary Mattingly, Lansing HS [Boys] [Girls]
De Soto HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Kansas City-Wyandotte HS, Lansing HS, Leavenworth HS, Lenexa-St. James Academy, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Shawnee-Mill Valley HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS

Seeding Manager, Brian Becker, Newton HS [Boys] [Girls]
Andover HS, Emporia HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Great Bend HS, Liberal HS, Maize HS, Maize South HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Topeka West HS, Valley Center HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Heights HS, Wichita-Kapaun Mount Carmel HS

CLASS 4A DI SUB-STATES
(March 1 - March 3)

Arkansas City HS - Aaron Bucher, Manager [Boys] [Girls]
Arkansas City HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Wellington HS, Winfield HS

Augusta HS - Doug Law, Manager [Boys] [Girls]
Andover Central HS, Augusta HS, Mulvane HS, Rose Hill HS

Basehor-Linwood HS - Ross Schwisow, Manager [Boys] [Girls]
Atchison HS, Basehor-Linwood HS, Kansas City-Piper HS, Tonganoxie HS

El Dorado HS - Brian Engelken, Manager [Boys] [Girls]
Abilene HS, El Dorado HS, Towanda-Circle HS, Wamego HS

Fort Scott HS - Shawn Thomas, Manager [Boys] [Girls]
Altamont-Labette County HS, Chanute HS, Fort Scott HS, Independence HS

McPherson HS - Shane Backhus, Manager [Boys] [Girls]
Buhler HS, Hays HS, McPherson HS, Ulysses HS

Paola HS - Darin Gagnebin, Manager [Boys] [Girls]
Louisburg HS, Ottawa HS, Paola HS, Spring Hill HS

Shawnee Mission-Bishop Miege HS - Mike Hubka, Manager [Boys] [Girls]
Bonner Springs HS, Eudora HS, Kansas City-Sumner Academy, Shawnee Mission-Bishop Miege HS

CLASS 4A DII SUB-STATES
(March 1 - March 3)

Clearwater HS - Heath Elliott, Manager [Boys] [Girls]
Andale HS, Clearwater HS, Wichita-Collegiate HS, Wichita-Trinity Academy

Columbus HS - Todd Napier, Manager [Boys] [Girls]
Baxter Springs HS, Columbus HS, Galena HS, Parsons HS

Frontenac HS - Paul Colton, Manager [Boys] [Girls]
Frontenac HS, Girard HS, Iola HS, LaCygne-Prairie View HS

Garnett-Anderson County HS - Marshall Nienstedt, Manager [Boys] [Girls]
Baldwin HS, Burlington HS, Garnett-Anderson County HS, Osawatomie HS

Holcomb HS - Jerry Johnson, Manager [Boys] [Girls]
Holcomb HS, Hugoton HS, Larned HS, Pratt HS

Holton HS - Brent Bechard, Manager [Boys] [Girls]
Clay Center Community HS, Holton HS, Marysville HS, St. George-Rock Creek HS

Lindsborg-Smoky Valley HS - Ky Swisher, Manager [Boys] [Girls]
Chapman HS, Concordia HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Nickerson HS

Topeka-Hayden HS - Bobby Taul, Manager [Boys] [Girls]
Kansas City-Bishop Ward HS, Meriden-Jefferson West HS, Santa Fe Trail, Topeka-Hayden HS

CLASS 3A SUB-STATES
(February 26 - March 3)

Belle Plaine HS - David Martin, Manager [Boys] [Girls]
Anthony/Harper-Chaparral HS, Belle Plaine HS, Cheney HS, Conway Springs HS, Douglass HS, Garden Plain HS, Kingman HS, Wichita-The Independent HS

Colby HS - Lance Krannawitter, Manager [Boys] [Girls]
Cimarron HS, Colby HS, Goodland HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lakin HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Scott Community HS

Horton HS - Mark Ross, Manager [Boys] [Girls]
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Hiawatha HS, Horton HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS, Wathena-Riverside HS

Minneapolis HS - Ryan Mortimer, Manager [Boys] [Girls]
Beloit HS, Ellsworth HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Minneapolis HS, Riley County HS, Russell HS

Riverton HS - Danny Weaver, Manager [Boys] [Girls]
Arma-Northeast HS, Caney-Caney Valley HS, Cherokee-Southeast HS, Cherryvale HS, Erie HS, Fredonia HS, Fredonia HS\Longton-Elk Valley HS, Neodesha HS, Riverton HS

Sedgwick HS - Diane Davison, Manager [Boys] [Girls]
Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Lyons HS, Sedgwick HS, Sterling HS, Whitewater-Remington HS

Silver Lake HS - Warren Bledsoe, Manager [Boys] [Girls]
Eskridge-Mission Valley HS, Hoyt-Royal Valley HS, McLouth HS, Oskaloosa HS, Perry-Lecompton HS, Rossville HS, Silver Lake HS, St. Marys HS

Wellsville HS - Brad Burkdoll, Manager [Boys] [Girls]
Council Grove HS, Eureka HS, Humboldt HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Osage City HS, Pomona-West Franklin HS, Richmond-Central Heights HS, Wellsville HS

CLASS 2A SUB-STATES
(February 26 - March 3)

Alma-Wabaunsee HS - Jeron Weisshaar, Manager [Boys] [Girls]
Allen-Northern Heights HS, Burlingame HS, Jackson Heights, Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon HS, Madison/Hamilton, Olpe HS, Wabaunsee, Winchester-Jefferson County North HS

Belleville-Republic County HS - Brad Couture, Manager [Boys] [Girls]
Belleville-Republic County HS, Bennington HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Brookville-Ell-Saline HS, Lincoln HS, Salina-Sacred Heart HS, Smith Center HS, Solomon HS

Claflin-Central Plains HS - Pat Stiles, Manager [Boys] [Girls]
Central Plains, Ellinwood HS, Greensburg-Kiowa County HS, Kinsley HS, La Crosse HS, Macksville HS, Ness City HS, Pratt-Skyline HS

Hillsboro HS - Robert Rempel, Manager [Boys] [Girls]
Canton-Galva HS, Elbing-Berean Academy, Goessel HS, Herington HS, Hillsboro HS, Inman HS, Marion HS, Moundridge HS

Pittsburg-St. Mary's Colgan HS - Shawn Seematter, Manager [Boys] [Girls]
Olathe-Heritage Christian Academy, Oswego HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, Uniontown HS, Yates Center HS

Syracuse HS - Dan Delgado, Manager [Boys] [Girls]
Elkhart HS, Jetmore-Hodgeman County HS, Johnson-Stanton County HS, Leoti-Wichita County HS, Meade HS, Spearville HS, Sublette HS, Syracuse HS

Udall HS - Wyatt Williams, Manager [Boys] [Girls]
Burden-Central HS, Dexter/Cedar Vale, Howard-West Elk HS, Leon-Bluestem HS, Medicine Lodge HS, Oxford HS, Sedan HS, Udall HS

WaKeeney-Trego Community HS - Jeremy Samson, Manager [Boys] [Girls]
Ellis HS, Hill City HS, Hoxie HS, Oakley HS, Oberlin-Decatur Community HS, Plainville HS, St. Francis HS, WaKeeney-Trego Community HS

CLASS 1A DI SUB-STATES
(February 26 - March 3)

Dighton HS - Mark Penka, Manager [Boys] [Girls]
Atwood-Rawlins County HS, Brewster HS\Winona-Triplains HS, Dighton HS, Stockton HS, Victoria HS

Frankfort HS - Vicki Adams, Manager [Boys] [Girls]
Centralia HS, Frankfort HS, Highland-Doniphan West HS, Onaga HS, Troy HS, Valley Falls HS

Norwich HS - Mike Klaver, Manager [Boys] [Girls]
Burrton HS, Caldwell HS, Langdon-Fairfield HS, Norwich HS, Pretty Prairie HS, St. John-Hudson HS

Peabody-Burns HS - Tyson Kendrick, Manager [Boys] [Girls]
Cottonwood Falls-Chase County HS, Lost Springs-Centre HS, Peabody-Burns HS, Rosalia-Flinthills HS, Rural Vista (Hope/White City)

Satanta HS - Jeremy Hazen, Manager [Boys] [Girls]
Coldwater-South Central HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Satanta HS, Tribune-Greeley County HS

St. Paul HS - Mark Terlip, Manager [Boys] [Girls]
Chetopa HS, Lebo HS, Leroy-Southern Coffey County HS, Moran-Marmaton Valley HS, St. Paul HS

Sylvan Grove-Sylvan-Lucas Unified HS - Craig Batchman, Manager [Boys] [Girls]
Downs-Lakeside HS, Kensington-Thunder Ridge HS, Little River HS, Mankato-Rock Hills HS, Osborne HS, Sylvan-Lucas Unified

Wakefield HS - Rich Steppe, Manager [Boys] [Girls]
Clyde-Clifton Clyde HS, Hanover HS, Scandia-Pike Valley HS, Wakefield HS, Washington County HS

CLASS 1A DII SUB-STATES
(February 26 - March 3)

Fowler HS - Jeff Bollinger, Manager [Boys] [Girls]
Ashland HS, Bucklin HS, Fowler HS, Moscow HS, Rolla HS

Hartford HS - Lance Bolen, Manager [Boys] [Girls]
Buffalo-Altoona Midway HS, Colony-Crest HS, Hartford HS, Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS, Waverly HS

Palco HS - Roger Morris, Manager [Boys] [Girls]
Almena-Northern Valley HS, Beloit-St. John's/Tipton, Logan HS, Natoma HS, Palco HS

Randolph-Blue Valley HS - Marion Mazouch, Manager [Boys] [Girls]
Axtell HS, *Junction City-St. Xavier HS, Linn HS, Randolph-Blue Valley HS, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco), Wetmore HS

Ransom-Western Plains HS - Pat Flax, Manager [Boys] [Girls]
Deerfield HS, Ingalls HS, Otis-Bison HS, Quinter HS, Rozel-Pawnee Heights HS, WPH (Ransom-Western Plains & Healy)

Sharon Springs-Wallace County HS - Larry O'Connor, Manager [Boys] [Girls]
Bird City-Cheylin HS, Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Rexford-Golden Plains HS, Sharon Springs-Wallace County HS, Weskan HS

South Haven HS - Seth Pittman, Manager [Boys] [Girls]
Argonia HS, Attica HS, Cunningham HS, Kiowa-South Barber HS, South Haven HS

Stafford HS - Dallas Woolf, Manager [Boys] [Girls]
Chase HS, Hutchinson-Central Christian HS, McPherson-Elyria Christian HS, Stafford HS, Tescott HS, Wilson HS