KSHSAA Cross Country
Cross Country

History of State Champions

YEAR

CLASS

CHAMPION

LOCATION

2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6A

 

 

 

5A

 

 

 

4A

 

 

 

3A

 

 

 

2A

 

 

 

1A

 

 

 

6A(B)

 

6A(G)

 

5A(B)

 

5A(G)

 

4A(B)

 

4A(G)

 

3A(B)

 

3A(G)

 

2A(B)

 

2A(G)

 

1A(B)

 

1A(G)

 

6A

 

 

 

5A

 

 

 

4A

 

 

 

3A

 

 

 

2A

 

 

 

1A

 

 

 

6A

 

 

 

5A

 

 

 

4A

 

 

 

3A

 

 

 

2A

 

 

 

1A

 

 

 

6A

 

 

 

5A

 

 

 

4A

 

 

 

3A

 

 

 

2A

 

 

 

1A

 

 

 

Olathe-East (T-Boys)

W. Tindall 12, Olathe-East (I)

Lawrence Free State (T-Girls)

M. Born 11, SM-North (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Boys)

W. Cole 12, Op-St. Thomas Aqu (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Girls)

O. Sovereign 10, OP-STA (I)

Maize South (T-Boys)

L. Conrad 11, Wichita-Collegiate (I)

Maize South (T-Girls)

C. Logue 12, Girard (I)

Hugoton (T-Boys)

R. Pearce 10, Kingman (I)

Hugoton (T-Girls)

C. Biel 12, Hutchinson-Trinity (I)

St. John (T-Boys)

F. Cuevas 12, Kiowa County (I)

Bennington (T-Girls)

R. Avelar 12, Stanton County (I)

Beloit-St. John's (T-Boys)

K. True 12, Olpe (I)

Goessel (T-Girls)

A. Princ 9, Sylvan-Lucas (I)

Olathe-North (T-Boys)

B. Akalu (12), SM-North (I)

Manhattan (T-Girls)

M. Born (10), SM Northwest (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Boys)

M. Shanahan (12), OP-STA (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Girls)

M. Pigott (10), OP-STA (I)

Baldwin (T-Boys)

R. Osen (12), Winfield (I)

Baldwin (T-Girls)

C. Logue (11), Girard (I)

Halstead (T-Boys)

S. Cline (11), Halstead (I)

Gypsum-SE of Saline (T-Girls)

K. Gibson (12), Douglass (I)

Shawnee-Marana. Acad. (T-Boys)

K. True (11), Olpe (I)

Ellinwood (T-Girls)

K. Johnson (9), Bennington (I)

Natoma (T-Boys)

B. Deters (11), Axtell (I)

Tribune-Greeley County (T-Girls)

J. O'Bryan (12), St. Paul (I)

OP-Blue Valley (T-Boys)

J. Schroeder-10, Manhattan(I)

Olathe-East (T-Girls)

E. Venters-10, Lawrence-FS (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Boys)

S. McNutt-12, OP-BV West (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Girls)

E. Downey-12, OP-STA (I)

Baldwin (T-Boys)

R. Osen-11, Winfield (I)

Wichita-Trinity Academy (T-Girls)

C. Logue-10, Girard (I)

Halstead (T-Boys)

L. Conrad-9, Wich-Collegiate (I)

Gypsum-SE of Saline (T-Girls)

K. Bogina-12, Arma-NE (I)

Shawnee-Marana. Acad. (T-Boys)

K. True-10, Olpe (I)

Shawnee-Marana. Acad. (T-Girls)

A. Balderston,Sacred Heart (I)

Natoma (T-Boys)

C. Callaway-12 (I)

Tribune-Greeley County (T-Girls)

J. O’Bryan-11, St. Paul (I)

Manhattan (T-Boys)

S. McNutt (11), OP-BVW (I)

Lawrence-Free State (T-Girls)

E. Venters (9), Free State (I)

Wichita-Bishop Carroll (T-Boys)

T. Eastham (10), OP-BVSW (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Girls)

B. Cofer (12), OP-STA (I)

Baldwin (T-Boys)

J. Hanna (12), Winfield (I)

De Soto (T-Girls)

C. Logue (9), Girard (I)

Hesston (T-Boys)

A. Conn (12), Beloit (I)

Douglass (T-Girls)

A. Koger (11), Osage City (I)

Ellinwood (T-Boys)

P. Montoya (12), Ellinwood (I)

Shawnee-Maran. Acad. (T-Girls)

E. Sechrist (11), Hillsboro (I)

Scandia-Pike Valley (T-Boys)

C. Callaway (11), Pike Valley (I)

Tribune-Greeley Co. (T-Girls)

J. O’Bryan (10), St. Paul (I)

Shawnee Mission-NW (T-Boys)

C. Donahue (12), Stilwell-BV (I)

Olathe-East (T-Girls)

A. Cash (12), SM-West (I)

Wichita-Bishop Carroll (T-Boys)

C. Cline (12), SM-South (I)

OP-St. Thomas Aquinas (T-Girls)

K. Balch (12), Wichita-BC (I)

Wamego (T-Boys)

J. Hanna (11), Winfield (I)

Topeka-Hayden (T-Girls)

K. Rienbolt (11), Fort Scott (I)

Hutchinson-Trinity Cath. (T-Boys)

C. Donley (12), Salina-SH (I)

Douglass (T-Girls)

J. Puvogel (10), Hiawatha (I)

Ellinwood (T-Boys)

D. Carson (11), Ness City (I)

Elbing-Berean Academy (T-Girls)

J. Farris (12), Lincoln (I)

Tribune-Greeley County (T-Boys)

L. Koch (12), Centralia (I)

Tribune-Greeley County (T-Girls)

A. Schmitz (12), Axtell (I)

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 


Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Rim Rock Farm, Lawrence

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 

Wamego Country Club, Wamego

 

 

 


[Complete History]


 

Untitled Document