(2-SPEAKER) State Debate Tournaments
January 12-13, 2018
CLASS 6A
Hosted by Emporia High School & Middle School
1st - Shawnee Mission Northwest
Julian Kuffour/Emmanuel Osei
Ken King, Coach
2nd - Lawrence-Free State
Li Gordon-Washington/Max Lillich
Kelly Thompson, Coach
3rd - Overland Park-Blue Valley North
Ramya Chilappa/Ellie Anderson
Brian Box, Coach
3rd -  Overland Park-Blue Valley North
Mickey McMahon/Eleanor Mendelson
Brian Box, Coach
4th - Olathe North
Ream Atallah/Lauren Ellenz
Larry Swanson, Coach
4th - Shawnee Mission East
Hazel Carson/Jet Semrick
Trey Witt, Coach
4th - Shawnee Mission East
Emory Apodaca/Evan Winden
Trey Witt, Coach
4th - Overland Park-Blue Valley West
Srivats Narayanan/Animesh Shrouti
Arianne Fortune, Coach
CLASS 5A
Hosted by Emporia High School
1st - Wichita-Kapaun Mt. Carmel
Bobby Phillips/Dominik Lett
Ryan McFarland, Coach
2nd - Wichita-Kapaun Mt. Carmel
Loic Rocheleau/Vanessa Nguyen
Ryan McFarland, Coach
3rd - Overland Park-Blue Valley Southwest
Max McCary/Maverick Edwards
Jared Zuckerman, Coach
3rd -  Overland Park-Blue Valley Southwest
Kassandra Wu/Saketh Bhavanasi
Jared Zuckerman, Coach
4th - Topeka-Seaman
Jillian Roy/Noah Belt
Zach Dinges, Coach
4th - Overland Park-Blue Valley Southwest
Anna Lee/Ted Shi
Jared Zuckerman, Coach
4th - Wichita-Kapaun Mt. Carmel
Ben Engle/Catherine Magana
Ryan McFarland, Coach
4th - Overland Park-Blue Valley Southwest
Eli Piper/Nick Castle
Jared Zuckerman, Coach
CLASS 4A
Hosted by Community Elementary School, Coffeyville
1st - Wichita Collegiate
Ender Graham/Myles Parkhurst
Rodney Wren, Sr., Coach
2nd - Fort Scott
Zoe Self/Elizabeth Ngatia
Amber Toth, Coach
3rd - Topeka-Hayden
Isabelle Pryor/Jack Dunshee
Travis Lamb, Coach
3rd -  Paola
Dani Loya/Brandon Wilkes
Duane Lintz, Coach
4th - St. George-Rock Creek
Stacie Elliott/Evan Hancock
Keith Miller, Coach
4th - Fort Scott
Tayton Majors/Sara Al-Shawish
Amber Toth, Coach
4th - Kansas City-Piper
Kara Evans/Tyler Ash
Tori Deneault, Coach
4th - Nickerson
Cole Crile/Kevin Colle
Melissa Loepp, Coach
CLASS 3-2-1A
Hosted by Community Elementary School, Coffeyville
1st - Wichita-The Independent School
William Rowley/Alece Stancin
John Steere, Coach
2nd - Lawrence-Bishop Seabury Academy
Chloe Akers/Hilary Griggs
Pete Akers, Coach
3rd - Sterling
Aniston Ramsey/Jeremy Thorpe
Betsy Dutton, Coach
3rd -  Wichita-The Independent School
Reid McConnaughay/Lauren Agpoon
John Steere, Coach
4th - Cheney
Aaron Mounts/Jada Nichols
Jera Gales, Coach
4th - Moundridge
Jessica Ullom-Minnich/Christian Walls
Tammy Duvanel Unruh, Coach
4th - Hays-Thomas More Prep-Marian
Paul Brull/Carlos Schwindt
Travis Grizzell, Coach
4th - Pittsburg-St. Mary's Colgan
Lesly Bocanegra/Ainsley Balthazor
Tony Sanchez, Coach