(4-Speaker) State Debate Tournaments
4A & 3-2-1A January 20-21, 2017
6A & 5A January 27-28, 2017
School/Coach W/L BAL. SPK.
Class 6A
Hosted by Blue Valley Southwest High School
1st Topeka-Washburn Rural 13-3 36 197
Coached by Cynthia Burgett
Ethan Eitutis, Peyton Emler, Serena Peter, Hailey Robertson
2nd OP-Blue Valley 11-5 33 219
Coached by Chris Riffer
Waseem Ahmad, Arslan Ali, Shakti Arunachalam, Alex Chamberlin,
Caitlin Riffer, and Micah Slagle
3rd Olathe North 11-5 28 233
Coached by Larry Swanson
Dorian DeBose, Colin Goodman, Ryan Harra, Colin Kalicki, 
Arvind Subramanian, Zach Wallentine 
Class 5A
Hosted by Blue Valley Southwest High School
1st OP-Blue Valley Southwest 16-0 45 160
Coached by Jared Zuckerman
Nick Castle, Maverick Edwards, Alexa Kathol, Danish Khan, 
Rachel Kelley, Stephen Lowe
2nd Wichita-Kapaun Mt. Carmel 14-2 38 189
Coached by Mike Harris
Anna Bolinger, Dominik Lett, Paco Salgado, Noah Sojka, 
Nancy Vargas, Haden Yoon
3rd Emporia 12-4 34 208
Coached by Scott Bonnet
Xander Baldwin, Payton Harmon, Cole Nuessen, Emma Persinger, 
Abigail Rick, Nick Velo
Class 4A
Hosted by Lyons High School & Central Elementary
1st SM- Bishop Miege  13-1 36 155
Melissa Reynolds, Coach
Abby Byrd, Olivia Demo, Robert Wasinger, Ryan Wendling
2nd Fort Scott  9-5 27 193
Amber Toth, Coach
Joe Adams, Seth Cross, Emma Humble, Zach Humble, Isabella
Provence, Madison Toth 
3rd KC- Piper  9-5 22 209
Tim Leffert, Coach
Cara Bruce, Michael Gentry, Jamison Foglesong, Dylan Hendrix, 
Abigail Neal, Jalen Zwart
Class 3-2-1A
Hosted by Lyons High School & Central Elementary
1st Hutchinson-Trinity Catholic 12-2 31 180
Dalton Smith, Coach
Gregory Bird, Maggie Brown, Nolan Hughes, Katie Neal, Andrew 
Nelson, Grace Vogel
2nd Silver Lake 11-3 34 161
Michelle Taylor, Coach
Claire Austin, Emma Hubener, Jayme Lindstrom, Keith Nagy, Faith 
Scheibmeir
3rd Moundridge  10-4 30 175
Tammy Duvanel Unruh, Coach
Bayard Bell-Martinez, Allison Jasso, Rebeca Samuelson Jiminez, 
Sicily Richert, Jessica Ullom-Minnich