Softball
Softball

 

 

2017 Postseason Regional Softball Assignments

CLASS 6A

The following Class 6A schools will be participating in three regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Overland Park-Blue Valley North High School, Mickey Masterson, Manager.
Kansas City-Washington/Kansas City-Schlagle, Olathe-East, Olathe-South, Overland Park-Blue Valley, Overland Park-Blue Valley North, Overland Park-Blue Valley Northwest, Overland Park-Blue Valley West, Shawnee Mission-East, Shawnee Mission-North, Shawnee Mission-Northwest, Shawnee Mission-South, Shawnee Mission-West

The following Class 6A schools will be participating in two regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Topeka-Hummer Sports Park Natatorium, 530 SW Tuffy Kellogg Dr., Rick Benke, Seeding Manager
Gardner-Edgerton, Lawrence, Lawrence-Free State, Manhattan, Olathe-North, Olathe-Northwest, Topeka, Topeka-Washburn Rural

The following Class 6A schools will be participating in three regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Wichita-Bishop Carroll High School, Richard Elliott, Seeding Manager, Haysville Campus.
Derby, Dodge City, Garden City, Haysville-Campus, Hutchinson, Junction City/Junction City-St. Xavier, Wichita-East, Wichita-North, Wichita-Northwest, Wichita-South, Wichita-Southeast, Wichita-West

CLASS 5A

The following Class 5A schools will be participating in two regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Overland Park-St. Thomas Aquinas, Sarah Burgess, Seeding Manager..
De Soto, Kansas City-Turner, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest, Overland Park-St. Thomas Aquinas, Pittsburg, Shawnee-Mill Valley

The following Class 5A schools will be participating in two regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Newton High School, Brian Becker, Seeding Manager.
Andover, Emporia, Newton, Salina-Central, Salina-South, Valley Center, Wichita-Heights, Wichita-Kapaun Mount Carmel

The following Class 5A schools will be participating in two regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Lansing High School, Gary Mattingly, Seeding Manager.
Kansas City-Sumner Academy, Lansing, Leavenworth, Tecumseh-Shawnee Heights, Topeka-Highland Park, Topeka-Seaman, Topeka West

The following Class 5A schools will be participating in two regionals to be held the week of May 15-18, 2017 at sites to be determined at a seeding meeting held Saturday, May 13 at 10:00 a.m. at Wichita-Bishop Carroll High School, Larry Dostert, Seeding Manager.
Arkansas City, Goddard, Goddard-Eisenhower, Great Bend, Liberal, Maize, Wichita-Bishop Carroll

CLASS 4A-DI

4A Divisions

Andover-Central, Doug Carr, Manager, (May 16) @ Andover-Central HS, 603 E. Central, Andover
Andover-Central, Augusta, El Dorado, Towanda-Circle

Eudora, Cara Kimberlin, Manager, (May 15-16) @ Eudora Varsity Field, 2635 Church St., Eudora
Baldwin, Bonner Springs, Eudora, Shawnee Mission-Bishop Miege, Spring Hill
Independence, Kurt Seiler, Manager, (May 16) @ Emerson/Volunteer Fields, 900 S. 10th St., Independence
Altamont-Labette County, Chanute, Coffeyville-Field Kindley, Independence
McPherson, Shane Backhus, Manager, (May 16) @ Grant Sports Complex, 1800 N. Main St., McPherson
Abilene, Buhler, McPherson, Wamego
Paola, Jeff Hines, Manager, (May 16) @ Paola Baseball/Softball Complex, 709 N. Hedge Lane, Paola
Fort Scott, Louisburg, Ottawa, Paola
Tonganoxie, Brian Engelken, Manager, (May 16) @ Leavenworth County Fairgrounds, 425 W. 4th St./K-16 Hwy., Tonganoxie
Atchison, Basehor-Linwood, Kansas City-Piper, Tonganoxie
Ulysses, Jason Kenny, Manager, (May 15) @ Grant County Softball Complex, 1000 West Patterson Ave., Ulysses
Andale/Garden Plain, Hays, Maize-South, Ulysses
Winfield, Billy Tipps, Manager, (May 15) @ Broadway Complex, 2200 Broadway, Winfield
Mulvane, Rose Hill, Wellington, Winfield

CLASS 4A-DII

Burlington, Dave Watkins, Manager, (May 16) @ Burlington HS Softball, 830 Cross St., Burlington
Burlington, Garnett-Anderson County, Iola, Parsons
Clay Center Community, Greg Ferguson, Manager, (May 16) @ Clay Center HS Softball Complex, 1101 Prospect
Chapman, Clay Center Community/Wakefield, Concordia, Lindsborg-Smoky Valley
Frontenac, Paul Colton, Manager, (May 16) @ Frontenac Sports Complex, 519 E. McKay, Frontenac
Baxter Springs, Columbus, Frontenac, Girard
Holcomb, Jerry Johnson, Manager, (May 16) @ Holcomb Recreation Complex, 205 Redford Dr., Holcomb
Colby, Goodland, Holcomb, Scott Community
Kingman, Rollie VanWyhe, Manager, (May 18) @ Riverside Park, 112 S. Main, Kingman
Clearwater, Haven, Kingman/Norwich, Wichita-Trinity Academy
Larned, Dustin Wilson, Manager, (May 15) @ Jordaan Park, 400 E. 18th St., Larned
Hoisington/Central Plains, Larned, Nickerson, Pratt
Osawatomie, Justin Burchett, Manager, (May 15) @ Karl E. Cole Sports Complex, Field #3, 900 12th Street, Osawatomie
Kansas City-Bishop Ward, LaCygne-Prairie View, Osawatomie, Santa Fe Trail
Topeka-Hayden, Bobby Taul, Manager, (May 15) @ Hayden Softball Field, 401 SW Gage, Topeka
Holton, Meriden-Jefferson West, St. George-Rock Creek, Topeka-Hayden

CLASS 3A

Cheney, Todd Hague, Manager, (May 15 & 16) @ Cheney Sports Complex, 600 S. Main, Cheney
Anthony/Harper-Chaparral, Belle Plaine, Cheney, Douglass, Kismet-Southwestern Heights, Sedgwick, Wichita-The Independent
Hoyt-Royal Valley, Jeff Gustin, Manager, (May 15 &16) @ Hoyt Recreation Assn. Diamonds, 800 North Highland, Hoyt
Council Grove, Eskridge-Mission Valley, Hoyt-Royal Valley, Osage City, Rossville, Silver Lake, St. Marys
Humboldt, Stephanie Splechter, Manager, (May 15 &16) @ Humboldt Sports Complex, 1325 Georgia Rd., Humboldt
Arma-Northeast, Erie, Eureka, Humboldt, Mound City-Jayhawk Linn/Pleasanton, Pomona-West Franklin, Richmond-Central Heights
Marion, Tod Gordon, Manager, (May 15 & 16) @ Marion Softball Complex, 200 Eisenhower Drive, Marion
Gypsum-Southeast of Saline, Halstead, Hesston, Hutchinson-Trinity-Catholic, Lyons, Marion, Sterling, Whitewater-Remington
Marysville, Doug Minneman, Manager, (May 15 & 16) @ Lakeview Complex, N. 20th, Marysville
Beloit, Hiawatha, Marysville, Minneapolis, Riley County, Sabetha, Seneca-Nemaha Central
Riverton, Danny Weaver, Manager, (May 15 & 16) @ Lester Jones Field, 7120 SE 70th St., Riverton
Caney Valley, Cherokee-Southeast, Cherryvale, Galena, Longton-Elk Valley/Fredonia, Neodesha, Riverton
Russell, Gene Flax, Manager, (May 15 & 16) @ Memorial Park, 133 West 8th, Russell
Ellsworth, Hays-Thomas More Prep-Marian, Hugoton, Lakin, Plainville/Stockton, Russell, Sublette/Satanta
Wathena-Riverside, Tim Orth, Manager, (May 15 & 16) @ Wathena City Park, 303 East St. Joseph St, Wathena
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge, Effingham-ACCHS, Oskaloosa, Perry-Lecompton, Wathena-Riverside, Wellsville

CLASS 2-1A

Alma-Wabaunsee, Jeron Weisshaar, Manager, (May 16 & 17) @ Palenske Field @ McKnight Park, 28565 K-99 Hwy., Alma
Belleville-Republic County, McLouth, Troy, Valley Falls, Wabaunsee
Brookville-Ell Saline, Chris Carazo, Manager, (May 15 & 17) @ Cardinal Field, 414 E. Anderson Ave., Brookville
Bennington, Brookville-Ell-Saline, Ellis, Lincoln, Salina-Sacred Heart, Sylvan-Lucas Unified/Wilson
Lyndon, Brad Marcotte, Manager, (May 15 & 16) @ Jones Park, 421 W. 6th St., Lyndon
Allen-Northern Heights, Burlingame, Cottonwood Falls-Chase County, Lebo/Waverly, Lyndon
Medicine Lodge, Darryl Honas, Manager, (May 15 & 16) @ Medicine Lodge City Park, Hwy. 160, Medicine Lodge
Elkhart, Ellinwood, Johnson-Stanton County, Medicine Lodge, Spearville
Moundridge, Vance Unrau, Manager, (May 16 & 17) @ The Softball Field, Wildcat Drive, Moundridge
Canton-Galva, Hillsboro, Inman, Little River, Moundridge
Oxford, Sherry White, Manager, (May 15 & 16) @ Champney Sports Complex, 319 E. Cottonwood, Oxford
Burden-Central, Dexter/Cedar Vale, Oxford, Sedan, South Haven, Udall
Pittsburg-St. Marys Colgan, Kyle Wolf, Manager, (May 15 & 16) @ Bicknell Sports Complex, Pittsburg State University
Chetopa, Moran-Marmaton Valley, Oswego, Pittsburg-St. Marys Colgan, St. Paul, Uniontown
Yates Center, Eric Busteed, Manager, (May 15 & 16) @ Kluender Field, 500 South Turner St., Yates Center
Buffalo-Altoona Midway, Howard-West Elk, Leon-Bluestem, Rosalia-Flinthills, Yates Center