Cross Country
Cross Country
Kansas State High School Activities Association
2020 Regional Cross Country Assignments
* Boys Team only ** Girls Team Only
CLASS 6A
(Saturday, October 24, 2020)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
MANHATTAN HS (Manhattan-Warner Park) Mike Marsh, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:45 am
Hutchinson HS, Junction City HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-Heights HS, Wichita-North HS, Wichita-Northwest HS
OLATHE NORTH HS (Frontier Trail MS) Joshua Price, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:35
Gardner-Edgerton HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Olathe West HS
SHAWNEE MISSION SOUTH HS (Shawnee Mission Park) John Johnson & J.J. Wanamaker, Managers
GIRLS - 9:00 am
BOYS - 9:35 am
Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission South HS, Shawnee Mission West HS
WICHITA-EAST HS (Wichita-Cessna Activities Center) Kevin Hartley & Darham Rogers, Managers
GIRLS - 10:30 am
BOYS - 11:05 am
Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Haysville-Campus HS, Liberal HS, Wichita-East HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS
CLASS 5A
(Saturday, October 24, 2020)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
GREAT BEND HS (Great Bend-Lake Barton Golf Club) David Meter, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:45 am
Great Bend HS, Hays HS, Maize HS, Maize South HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS
KANSAS CITY-TURNER HS (Kansas City-Pierson Park) Dr. Ben Sutherlin, Manager
GIRLS - 10:35 am
BOYS - 10:00 am
Bonner Springs HS, De Soto HS, Kansas City-Turner HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Shawnee-Mill Valley HS, Spring Hill HS
TOPEKA WEST HS (Topeka-Stateland Cross Country Course) Richard Mariani & Donnie Palmer, Managers
GIRLS - 10:40 am
BOYS - 10:00 am
Basehor-Linwood HS, Kansas City-Piper HS, Lansing HS, Leavenworth HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS
WICHITA-BISHOP CARROLL HS (Brown Thrush Park) Tyler Fraizer, Manager
GIRLS - 10:05 am
BOYS - 9:30 am
Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Emporia HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS
CLASS 4A
(Saturday, October 24, 2020)
4 Regionals...3 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
BALDWIN HS (Baldwin Golf Course) Gary Stevanus, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:45 am
Atchison HS, Baldwin HS, Eudora HS, Holton HS, Louisburg HS, Ottawa HS, Paola HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS
BUHLER HS (Hutchinson-Prairie Ridge Cross Country Park) Justin Seuser, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:35 am
Abilene HS, Buhler HS, Chapman HS, Clay Center Community HS, Concordia HS, McPherson HS, Nickerson HS, Pratt HS, Ulysses HS
CHANUTE HS (Lakeview Recreation Area) Zack Murry, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:40 am
Altamont-Labette County HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Fort Scott HS, Independence HS, Iola HS, Parsons HS, Wellington HS, Winfield HS
EL DORADO HS (Bluestem Point, El Dorado Lake) Scott Vang, Manager
GIRLS - 10:40 am
BOYS - 10:00 am
Andale HS, Augusta HS, Clearwater HS, El Dorado HS, Mulvane HS, Rose Hill HS, Topeka-Hayden HS, Towanda-Circle HS, Wamego HS
CLASS 3A
(Saturday, October 24, 2020)
6 Regionals...2 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
FREDONIA HS (Fredonia Golf Club) Dee Barnett & Brian Smith, Managers
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:40 am
Baxter Springs HS, Caney Valley HS, Columbus HS, Douglass HS, Eureka HS, Fredonia HS, Frontenac HS, *Galena HS, Girard HS, Neodesha HS, Riverton HS
GARNETT-ANDERSON COUNTY HS (Garnett Country Club) Marshall Nienstedt, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:35 am
Burlington HS, Easton-Pleasant Ridge HS, Garnett-Anderson County HS, Kansas City-Bishop Ward HS, LaCygne-Prairie View HS, Osawatomie HS, Oskaloosa HS, Perry-Lecompton HS, Pomona-West Franklin HS, Santa Fe Trail HS, Wellsville HS
GYPSUM-SOUTHEAST OF SALINE HS (Gypsum-Southeast of Saline HS) Wayne Sager, Manager
GIRLS - 10:00 am
BOYS - 10:30 pm
Council Grove HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Lyons HS, Osage City HS, Wichita Collegiate HS, Wichita-Trinity Academy
LAKIN HS (Louck Park) Nate Schmitt, Manager
GIRLS - 12:00 pm
BOYS - 12:35 pm
Anthony/Harper-Chaparral HS, Cheney HS, Cimarron HS, Holcomb HS, Hugoton HS, Kingman HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lakin HS, Larned HS, Scott Community HS
NORTON COMMUNITY HS (Norton-Prairie Dog Golf Course) Dustin McEwen, Manager
GIRLS - 10:30 am
BOYS - 11:15 am
Beloit HS, Colby HS, Ellsworth HS, Goodland HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Minneapolis HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS
RILEY COUNTY HS (Leonardville Golf Course) Erik Willimon, Manager
GIRLS - 10:35 a.m.
BOYS - 10:00 a.m.
Hiawatha HS, Hoyt-Royal Valley HS, Marysville HS, Meriden-Jefferson West HS, Riley County HS, Rossville HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS, Silver Lake HS, St. George-Rock Creek HS, St. Marys HS
CLASS 2A
(Saturday, October 24, 2020)
6 Regionals...2 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
ALMA-WABAUNSEE HS (Alma-Wabaunsee HS) Jeron Weisshaar, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Allen-Northern Heights HS, Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Eskridge-Mission Valley HS, Herington HS, Lyndon HS, Richmond-Central Heights HS, Salina-Sacred Heart HS, Wabaunsee HS
CHEROKEE-SOUTHEAST HS (Girard-Greenbush Course) Nick Cheney, Manager
GIRLS - 11:05 a.m.
BOYS - 10:30 a.m.
Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Erie HS, Howard-West Elk HS, Humboldt HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, *Uniontown HS, Yates Center HS
ELBING-BEREAN ACADEMY (Newton-Harvey County East Park) Josh Brinkerhoff, Manager
GIRLS - 10:00 a.m.
BOYS - 10:40 a.m.
Belle Plaine HS, Elbing-Berean Academy, Hillsboro HS, Inman HS, Leon-Bluestem HS, Marion HS, Moundridge HS, Sedgwick HS, Whitewater-Remington HS, Wichita-The Independent HS
JOHNSON-STANTON COUNTY HS (Johnson-Prairie Pines Golf Course) Deniese Barber, Manager
GIRLS - 12:00 p.m.
BOYS - 12:35 p.m.
Elkhart HS, Ellinwood HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Johnson-Stanton County HS, Leoti-Wichita County HS, Medicine Lodge HS, Spearville HS, Sterling HS, Sublette HS, Syracuse HS
KANSAS CITY-TURNER HS (Kansas City-Pierson Park) Dr. Ben Sutherlin, Manager
GIRLS - 1:05 p.m.
BOYS - 12:30 p.m.
Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Effingham-Atchison Co Community HS, Horton HS, Lawrence-Bishop Seabury Academy, McLouth HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, Valley Falls HS, *Wathena-Riverside HS, Winchester-Jefferson County North HS
WASHINGTON COUNTY HS (Washington-Cedar Hills GC) Don Brax, Manager
GIRLS - 12:00 p.m.
BOYS - 12:35 p.m.
Belleville-Republic County HS, Blue Rapids-Valley Heights HS, Ellis HS, Hill City HS, Hoxie HS, Oakley HS, Plainville HS, Smith Center HS, *WaKeeney-Trego Community HS, Washington County HS
CLASS 1A
(Saturday, October 24, 2020)
3 Regionals...4 Teams Qualifying Per Regional,
Top Ten Runners With Possibility of Additional Individual Qualifiers
BUHLER HS (Hutchinson-Prairie Ridge Cross Country Park) Justin Seuser, Manager
GIRLS - 12:00 p.m.
BOYS - 12:35 p.m.
Burden-Central HS, *Burrton HS, Caldwell HS, Canton-Galva HS, **Colony-Crest HS, *Cunningham HS, Dexter HS, Goessel HS, Hartford HS, *Hutchinson-Central Christian HS, Kiowa-South Barber HS, Langdon-Fairfield HS, Lebo HS, Little River HS, Lost Springs-Centre HS, Macksville HS, McPherson-Elyria Christian HS, Moran-Marmaton Valley HS, Olpe HS, Oswego HS, Oxford HS, Pratt-Skyline HS, Pretty Prairie HS, **South Haven HS, St. John-Hudson HS, St. Paul HS, Udall HS, Wichita-Central Christian Academy, Wichita-Classical School Of Wichita
RILEY COUNTY HS (Leonardville Golf Course) Erik Willimon, Manager
GIRLS - 12:00 p.m.
BOYS - 12:35 p.m.
Axtell HS, Beloit-St. John's HS, Burlingame HS, Central Plains HS, Centralia HS, Clyde-Clifton Clyde HS, *Downs-Lakeside HS, Frankfort HS, Glasco HS, Hanover HS, Highland-Doniphan West HS, Jackson Heights HS, *Junction City-St. Xavier HS, Kensington-Thunder Ridge HS, Lincoln HS, Linn HS, *Mankato-Rock Hills HS, *Miltonvale HS, Natoma HS, Onaga HS, Osborne HS, Scandia-Pike Valley HS, Solomon HS, Sylvan-Lucas Unified HS, Tescott HS, Topeka-Cair Paravel Latin School, Troy HS, Wetmore HS, Wilson HS
TRIBUNE-GREELEY COUNTY HS (Tribune-Prairie Ridge GC) Greg Cook, Manager
GIRLS - 12:00 p.m. (CT)
BOYS - 12:35 (CT)
Almena-Northern Valley HS, **Ashland HS, Atwood-Rawlins County HS, Brewster HS, Bucklin HS, Coldwater-South Central HS, Deerfield HS, Dighton HS, Fowler HS, Greensburg-Kiowa County HS, Ingalls HS, Jetmore-Hodgeman County HS, La Crosse HS, *Logan HS, Meade HS, Minneola HS, Montezuma-South Gray HS, Ness City HS, Oberlin-Decatur Community HS, Otis-Bison HS, Palco HS, Quinter HS, Rexford-Golden Plains HS, Satanta HS, Sharon Springs-Wallace County HS, St. Francis HS, *Stockton HS, Tribune-Greeley County HS, Victoria HS