Basketball Assignments
Basketball

 

2019-2020 Basketball Regional & Sub-State Assignments

All schools participating in the girls and boys series will be divided into (6) classes/divisions.

The KSHSAA will host six state tournaments for boys and girls March 11-14, 2020.

STATE TOURNAMENT SITES
Class 6A –Wichita State University-Koch Arena, Tyler Kremzar, Manager
Class 5A –Emporia-White Auditorium, Tom McEvoy, Manager
Class 4A –Salina-Tony's Pizza Events Center, Kasey Hanney, Manager
Class 3A –HCC-Hutchinson Sports Arena, Steven Kappenman, Manager
Class 2A –KSU-Bramlage Coliseum, Karen Hibbard, Manager
Class 1A –Dodge City-United Wireless Arena, Paul Lewis, Manager

2020 Sub-State Assignments
(*Indicates Boys Team Only, **Indicates Girls Team)
Following are the sites, managers and assignments for girls and boys sub-state basketball tournaments. The Kansas State High School Activities Association and its member schools sponsor these tournaments for the girls and boys in the state of Kansas.


Classes 6A, 5A, 4A

These classes will have 36 schools in each class. These schools have been divided into 2 groups of 18 on a geographical basis.

  • Each group of 18 schools will conduct 4 sub-state tournaments. There will be four 4-team tournaments. The teams seeded #17 & #18 may play on Monday, March 1.
  • The top seeded team will host all games.
  • Seeding will be completed on Saturday, February 29, 2020 at 10:00 AM. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.
  • Tuesday, March 3 will be semi-finals for 4A Girls, 5A Boys, and 6A Girls at the higher seeded team.
  • Wednesday, March 4 will be semi-finals for 4A Boys, 5A Girls, and 6A Boys at the higher seeded team.
  • Friday, March 6 will be finals for 4A Girls, 5A Boys, and 6A Girls at the higher seeded team.
  • Saturday, March 7 will be finals for 4A Boys, 5A Girls, and 6A Boys at the higher seeded team.

CLASS 6A SUB-STATES
(March 3 - March 7)

East — John Johnson, Shawnee Mission South HS, Seeding Manager [Boys] [Girls] Gardner-Edgerton HS, Kansas City-JC Harmon HS, Kansas City-Wyandotte HS, Olathe East HS, Olathe North HS, Olathe Northwest HS, Olathe South HS, Olathe West HS, Overland Park-Blue Valley HS, Overland Park-Blue Valley North HS, Overland Park-Blue Valley Northwest HS, Overland Park-Blue Valley West HS, Shawnee Mission East HS, Shawnee Mission North HS, Shawnee Mission Northwest HS, Shawnee Mission South HS, Shawnee Mission West HS, Shawnee-Mill Valley HS

West — J. Means, Wichita-USD #259, Seeding Manager [Boys] [Girls] Derby HS, Dodge City HS, Garden City HS, Haysville-Campus, Hutchinson HS, Junction City HS, Lawrence HS, Lawrence-Free State HS, Liberal HS, Manhattan HS, Topeka HS, Topeka-Washburn Rural HS, Wichita-East HS, Wichita-Heights HS, Wichita-North HS, Wichita-South HS, Wichita-Southeast HS, Wichita-West HS

CLASS 5A SUB-STATES
(March 3 - March 7)

East — Gary Mattingly, Lansing HS, Seeding Manager [Boys] [Girls] Basehor-Linwood HS, Bonner Springs HS, De Soto HS, Kansas City-FL Schlagle HS, Kansas City-Sumner Academy, Kansas City-Turner HS, Kansas City-Washington HS, Lansing HS, Leavenworth HS, Lenexa-St. James Academy, Overland Park-Blue Valley Southwest HS, Overland Park-St. Thomas Aquinas HS, Pittsburg HS, Spring Hill HS, Tecumseh-Shawnee Heights HS, Topeka West HS, Topeka-Highland Park HS, Topeka-Seaman HS

West — Brian Becker, Newton HS, Seeding Manager [Boys] [Girls] Andover Central HS, Andover HS, Arkansas City HS, Emporia HS, Goddard HS, Goddard-Eisenhower HS, Great Bend HS, Hays HS, Maize HS, Maize South HS, McPherson HS, Newton HS, Salina-Central HS, Salina-South HS, Valley Center HS, Wichita-Bishop Carroll HS, Wichita-Kapaun Mt. Carmel HS, Wichita-Northwest HS

CLASS 4A SUB-STATES
(March 3 - March 7)

East — Cara Kimberlin, Eudora HS, Seeding Manager [Boys] [Girls] Altamont-Labette County HS, Atchison HS, Baldwin HS, Chanute HS, Coffeyville-Field Kindley HS, Eudora HS, Fort Scott HS, Girard HS, Independence HS, Iola HS, Kansas City-Piper HS, Louisburg HS, Ottawa HS, Paola HS, Parsons HS, Shawnee Mission-Bishop Miege HS, Tonganoxie HS, Topeka-Hayden HS

West — Justin Seuser, Buhler HS, Seeding Manager [Boys] [Girls] Abilene HS, Andale HS, Augusta HS, Buhler HS, Chapman HS, Clay Center Community HS, Clearwater HS, El Dorado HS, Holton HS, Mulvane HS, Nickerson HS, Pratt HS, Rose Hill HS, Towanda-Circle HS, Ulysses HS, Wamego HS, Wellington HS, Winfield HS


Class 3A, 2A

Class 2A will have 65 schools and 3A will have 64 schools per class. These schools will conduct 8 sub-state tournaments of eight schools. Grouping are based on a geographical basis after host sites are determined.

  • Seeding will be completed on Wednesday, February 26, 2020 at 10:00 AM. Brackets will be posted on the KSHSAA website after they are verified.
  • Monday, March 2 Class 3A boys and Class 2A girls will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Tuesday, March 3, Class 3A girls and Class 2A boys will play quarterfinal games at the higher seeded team.
  • Thursday, March 5, Class 3A boys and Class 2A girls will play semifinal contests at the sub-state host site.
  • Friday, March 6, Class 3A girls and Class 2A boys will play semifinal games at the sub-state host site.
  • Saturday, March 7, Class 2A and 3A girls and boys will play final games at the sub-state host to determine which school advances to the state tournament.

CLASS 3A SUB-STATES
(March 2 - March 7)

Beloit HS - Kyle Beisner, Manager [Boys] [Girls] Beloit HS, Concordia HS, Hays-Thomas More Prep-Marian HS, Hoisington HS, Minneapolis HS, Norton Community HS, Phillipsburg HS, Russell HS

Burlington HS - Dave Watkins, Manager [Boys] [Girls] Burlington HS, Garnett-Anderson County HS, Humboldt HS, LaCygne-Prairie View HS, Osage City HS, Osawatomie HS, Pomona-West Franklin HS, Wellsville HS

Cheney HS - Todd Hague, Manager [Boys] [Girls] Anthony/Harper-Chaparral HS, Caney Valley HS, Cheney HS, Douglass HS, Eureka HS, Kingman HS, Wichita Collegiate HS, Wichita-Trinity Academy

Cimarron HS - Mike Schartz, Manager [Boys] [Girls] Cimarron HS, Colby HS, Goodland HS, Holcomb HS, Hugoton HS, Kismet-Southwestern Heights HS, Lakin HS, Scott Community HS

Galena HS - Beau Sarwinski, Manager [Boys] [Girls] Baxter Springs HS, Cherryvale HS, Columbus HS, Fredonia HS\Longton-Elk Valley HS, Frontenac HS, Galena HS, Neodesha HS, Riverton HS

Halstead HS - James O'Brien, Manager [Boys] [Girls] Council Grove HS, Gypsum-Southeast of Saline HS, Halstead HS, Haven HS, Hesston HS, Larned HS, Lindsborg-Smoky Valley HS, Lyons HS

Hiawatha HS - Kim Lillie, Manager [Boys] [Girls] Atchison-Maur Hill-Mount Academy, Easton-Pleasant Ridge HS, Effingham-Atchison Co Community HS, Hiawatha HS, Kansas City-Bishop Ward HS, Marysville HS, Sabetha HS, Seneca-Nemaha Central HS

Hoyt-Royal Valley HS - David Schooler, Manager [Boys] [Girls] Hoyt-Royal Valley HS, Meriden-Jefferson West HS, Perry-Lecompton HS, Riley County HS, Santa Fe Trail, Silver Lake HS, St. George-Rock Creek HS, St. Marys HS

CLASS 2A SUB-STATES
(March 2 - March 7)

Elkhart HS - Chris Hattabaugh, Manager [Boys] [Girls] Elkhart HS, Johnson-Stanton County HS, Leoti-Wichita County HS, Medicine Lodge HS, Pratt-Skyline HS, Spearville HS, Sublette HS, Syracuse HS

Ellis HS - John Befort, Manager [Boys] [Girls] Belleville-Republic County HS, Ellis HS, Hill City HS, Hoxie HS, Oakley HS, Plainville HS, Smith Center HS, WaKeeney-Trego Community HS

Herington HS - Gregg Hackerott, Manager [Boys] [Girls] Bennington HS, Brookville-Ell-Saline HS, Canton-Galva HS, Cottonwood Falls-Chase County HS, Herington HS, Hillsboro HS, Marion HS, Salina-Sacred Heart HS

Horton HS - Larry Mills, Manager [Boys] [Girls] Blue Rapids-Valley Heights HS, Horton HS, Jackson Heights, McLouth HS, Oskaloosa HS, Riverside HS, Rossville HS, Winchester-Jefferson County North HS

Inman HS - Russ Goering, Manager [Boys] [Girls] Ellinwood HS, Ellsworth HS, Hutchinson-Trinity Catholic HS, Inman HS, Moundridge HS, Sedgwick HS, Sterling HS, Whitewater-Remington HS

Lyndon HS - Tanner Smith, Manager [Boys] [Girls] Allen-Northern Heights HS, Eskridge-Mission Valley HS, *Lawrence-Bishop Seabury Academy, Lyndon HS, Olathe-Heritage Christian Academy, Prairie Village-Kansas City Christian HS, Richmond-Central Heights HS, Shawnee-Maranatha Christian Academy, Wabaunsee

Sedan HS - Carolyn Williams, Manager [Boys] [Girls] Belle Plaine HS, Conway Springs HS, Dexter/Cedar Vale, Garden Plain HS, Howard-West Elk HS, Leon-Bluestem HS, Sedan HS, Wichita-The Independent HS

Yates Center HS - Jason Graf, Manager [Boys] [Girls] Arma-Northeast HS, Cherokee-Southeast HS, Erie HS, Mound City-Jayhawk Linn HS, Pittsburg-St. Mary's Colgan HS, Pleasanton HS, Uniontown HS, Yates Center HS


Classes 1A

The structure for the Class 1A regional and sub-state tournaments is listed below.
Class 1A will have regional tournaments conducted February 24-29, 2020.

  • The 1A schools are divided geographically into four areas/groups. Each group will have four regional tournaments with the same number of schools insofar as possible. There are 108 schools participating so there will be 4 regionals of 27 teams. Each regional will have 6 or 7 schools assigned.
  • The top 2 teams from each regional tournament will advance to their area sub-state tournament and be placed in opposite brackets.
  • Brackets/Seeding: will be completed on Wednesday, February 19, 2020 at 10:00 AM. Brackets will be posted when tournament seeding is completed.
  • Format: Monday (boys)/Tuesday (girls) will be played at the higher seeded team. Thursday, Friday, Saturday games will be played at the primary host site listed below. Seeding for the 1A sub-states will be completed and released on Sunday, February 29, 2020.

Class 1A sub-state tournaments will be held at pre-determined sites on March 5, 6 & 7, 2020. Boys’ semifinals will be Thursday, girls semifinals will be Friday and Saturday will be a girls and boys championship game. The winners of these games will advance to the state tournament.

CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 24- February 29)
Burden-Central HSMissy Atkins, Manager(s) [Boys] [Girls]
Argonia HS, Burden-Central HS, Caldwell HS, Norwich HS, Oxford HS, South Haven HS, Udall HS
Elbing-Berean AcademyJosh Brinkerhoff, Manager(s) [Boys] [Girls]
Burrton HS, Elbing-Berean Academy, Hutchinson-Central Christian HS, Peabody-Burns HS, Rosalia-Flinthills HS, *Wichita-Central Christian Academy, Wichita-Classical School Of Wichita
Moran-Marmaton Valley HSMike McEwan, Manager(s) [Boys] [Girls]
Buffalo-Altoona Midway HS, Chetopa HS, Colony-Crest HS, Leroy-Southern Coffey County HS, Moran-Marmaton Valley HS, Oswego HS, St. Paul HS
Waverly HSSusan Wildeman, Manager(s) [Boys] [Girls]
Hartford HS, Lebo HS, Madison/Hamilton, Melvern-Marais Des Cygnes Valley HS, Olpe HS, Waverly HS
Sub-States
(March 5 - March 7)
Marysville HS - Doug Minneman, Manager [Boys] [Girls]
Riley County HS - Erik Willimon, Manager [Boys] [Girls]
CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 24- February 29)
Frankfort HSVicki Adams, Manager(s) [Boys] [Girls]
Axtell HS, Frankfort HS, Hanover HS, *Junction City-St. Xavier HS, Randolph-Blue Valley HS, Wakefield HS, Washington County HS
Goessel HSBrian Lightner, Manager(s) [Boys] [Girls]
Goessel HS, Little River HS, Lost Springs-Centre HS, McPherson-Elyria Christian HS, Rural Vista (Hope/White City), Solomon HS
Lincoln HSNikki Flinn, Manager(s) [Boys] [Girls]
Beloit-St. John's/Tipton, Clyde-Clifton Clyde HS, Lincoln HS, Linn HS, Scandia-Pike Valley HS, Southern Cloud (Miltonvale/Glasco), Tescott HS
Valley Falls HSCameron Hall, Manager(s) [Boys] [Girls]
Burlingame HS, Centralia HS, Highland-Doniphan West HS, Onaga HS, Troy HS, Valley Falls HS, Wetmore HS
Sub-States
(March 5 - March 7)
Russell HS - Scott Nuss, Manager [Boys] [Girls]
WaKeeney-Trego Community HS - Jeremy Samson, Manager [Boys] [Girls]
CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 24- February 29)
Claflin-Central Plains HSPat Stiles, Manager(s) [Boys] [Girls]
Central Plains, La Crosse HS, Natoma HS, Otis-Bison HS, Sylvan-Lucas Unified, Victoria HS, Wilson HS
Mankato-Rock Hills HSJeremy Luedke, Manager(s) [Boys] [Girls]
Almena-Northern Valley HS, Downs-Lakeside HS, Kensington-Thunder Ridge HS, Logan HS, Mankato-Rock Hills HS, Osborne HS, Stockton HS
Quinter HSJohn Crist, Manager(s) [Boys] [Girls]
Atwood-Rawlins County HS, Grainfield-Wheatland/Grinnell HS, Oberlin-Decatur Community HS, Palco HS, Quinter HS, Rexford-Golden Plains HS, WPH (Ransom-Western Plains & Healy)
Tribune-Greeley County HSGreg Cook, Manager(s) [Boys] [Girls]
Bird City-Cheylin HS, Brewster HS\Winona-Triplains HS, Sharon Springs-Wallace County HS, St. Francis HS, Tribune-Greeley County HS, Weskan HS
Sub-States
(March 5 - March 7)
Dodge City Community College - Jacob Ripple, Manager [Boys] [Girls]
Pratt Community College - Tim Swartzendruber, Manager [Boys] [Girls]
CLASS 1A REGIONALS (Monday, February 24- February 29)
Ashland HSJason Endicott, Manager(s) [Boys] [Girls]
Ashland HS, Attica HS, Bucklin HS, Coldwater-South Central HS, Greensburg-Kiowa County HS, Kiowa-South Barber HS, Minneola HS
Kinsley HSCorey Dunlap , Manager(s) [Boys] [Girls]
Deerfield HS, Dighton HS, Ingalls HS, Jetmore-Hodgeman County HS, Kinsley HS, Ness City HS, Rozel-Pawnee Heights HS
Rolla HSCassie Thrall, Manager(s) [Boys] [Girls]
Fowler HS, Meade HS, Montezuma-South Gray HS, Moscow HS, Rolla HS, Satanta HS
St. John-Hudson HSBrian Watts, Manager(s) [Boys] [Girls]
Chase HS, Cunningham HS, Langdon-Fairfield HS, Macksville HS, Pretty Prairie HS, St. John-Hudson HS, Stafford HS